Winner of a Gold Star at the 2020 Great Taste Awards, this JAMÓNNATURAL Jamon Serrano Reserva is 100% natural and made by highly skilled traditional producers. Cured for at least 15 months, this delivers the characteristic delicate, sweet, and slightly nutty flavour of a fine Serrano ham. The meat is dark pink to ruby coloured, discreetly grained, and has a delicious melt-in-the-mouth quality. This is an ideal choice to experience this popular Spanish delicacy.
This ham comes with a discounted Gondola Holder & Professional Knife Set (30% off the standard price of £49.95) which contains an elegant, premium pine wood stand (sourced sustainably) and a professional-grade knife for slicing. We have also included a copy of our cutting guide which will help you master the basics of safely slicing and serving ham.
Pork, sea salt
- No nitrates
- Reduced salt*
- Gluten-free
- Lactose-free
*Compared to other cured products
| Energy | 1190 kJ (284 kcal) |
| Fat | 12.7 g |
| - of which saturated | 4.2 g |
| Carbohydrates | <0.1 g |
| - of which sugars | <0.1 g |
| Protein | 42.5 g |
| Salt | 1.65 g |
Board: Wood (Pine), steel
Knife: Steel blade, synthetic handle
Type of ham

This leg of Serrano ham is the highest grade available (Gran Reserva) and is made from specially selected white pigs. To achieve Gran Reserva status, Serrano legs are cured for at least 15 months. The longer curation periods result in a more intense flavour and a darker colour of meat compared with other Serrano grades. The ham is delivered as a whole leg with bone.
Data sheet
| TYPE | Serrano Set |
| PRESENTATION | Whole Leg |
| CURATION TIME | 15 Months |
| GRADE | Gran Reserva |
| DIET | Grains and high-quality feed. |
| BRAND | JAMÓNNATURAL |
| STORAGE | Store in a cool, dry place. |
| PACKAGING | This ham is supplied to you vacuum packed and in a protective cardboard box. |
| ADVICE | This ham has been vacuum-sealed to maintain quality and flavour, We recommend you open the packaging 24 hours before consumption and to consume at room temperature. Please see Customer FAQ for further advice. |

