Pork, sea salt
- No nitrates
- Reduced salt*
- Gluten-free
- Lactose-free
*Compared to other cured products
Typical values per 100g:
| Energy | 1190 kJ (284 kcal) |
| Fat | 12.7 g |
| - of which saturated | 4.2 g |
| Carbohydrates | <0.1 g |
| - of which sugars | <0.1 g |
| Protein | 42.5 g |
| Salt | 1.65g |
Type of ham

This leg of Serrano ham is the highest grade available (Gran Reserva) and is made from specially selected white pigs. To achieve Gran Reserva status, Serrano legs are cured for at least 15 months. The longer curation periods result in a more intense flavour and a darker colour of meat compared with other Serrano grades. The ham is delivered as a whole leg with bone.
Data Sheet
| TYPE | Serrano Ham |
| PRESENTATION | Whole Leg |
| CURATION TIME | 15 Months |
| GRADE | Gran Reserva |
| DIET | Grains and high-quality feed. |
| BRAND | JAMONNATURAL |
| STORAGE | Store in a cool, dry place. |
| PACKAGING | This ham is supplied to you vacuum packed and in a protective cardboard box. |
| ADVICE | This ham has been vacuum-sealed to maintain quality and flavour, We recommend you open the packaging 24 hours before consumption and to consume at room temperature. Please see Customer FAQ for further advice. |

