Jamon Serrano Gran Reserva is an exceptional example of Serrano ham and is made without the use of chemical additives or preservatives. It is special to find Serrano which has been cured for this length of time and the pieces are specifically selected based on quality, size and fat content to fully benefit from this level of investment. The distinctive taste of Serrano ham deepens during the two-year curation period, resulting in an exceptionally intense taste experience that you will want to share.
Pork, sea salt
- No nitrates
- Reduced salt*
- Gluten-free
- Lactose-free
*Compared to other cured products
Typical values per 100g:
| Energy | 1190 kJ (284 kcal) |
| Fat | 12.7 g |
| - of which saturated | 4.2 g |
| Carbohydrates | <0.1 g |
| - of which sugars | <0.1 g |
| Protein | 42.5 g |
| Salt | 1.65 g |
Type of ham

This leg of Serrano ham is the highest grade available (Gran Reserva) and is made from specially selected white pigs. To achieve Gran Reserva status, Serrano legs are cured for at least 15 months. The longer curation periods result in a more intense flavour and a darker colour of meat compared with other Serrano grades. The ham is delivered as a whole leg with bone.
Data sheet
| TYPE | Serrano Ham |
| PRESENTATION | Whole Leg |
| CURATION TIME | 24 Months |
| GRADE | Gran Reserva |
| DIET | Grains and high-quality feed. |
| BRAND | Jamones Granadul |
| STORAGE | Store in a cool, dry place. |
| PACKAGING | This ham is supplied to you vacuum packed and in a protective cardboard box. |
| ADVICE | This ham has been vacuum-sealed to maintain quality and flavour, We recommend you open the packaging 24 hours before consumption and to consume at room temperature. Please see Customer FAQ for further advice. |

Jamones Viuda de Rodriguez (GUADIX, Andalucia, Spain)
