This Paleta Serrano set is the perfect gift for a meat-loving foodie. The set includes a shoulder of Serrano ham, a sturdy ham holder and knife, a cutting guide a quality apron - everything you need to set you on your way to becoming a Cortador!
Winner of a Gold Star at the 2020 Great Taste Awards, this JAMÓNNATURAL Paleta Serrano Gran Reserva is 100% natural and made by highly skilled traditional producers. Cured for at least 9 months, this delivers the characteristic delicate, sweet and slightly nutty flavour of a fine Serrano ham. The meat is dark pink to ruby coloured, discreetly grained and has a delicious melt-in-the-mouth quality. This is an ideal choice to experience this popular Spanish delicacy in a smaller Paleta format.
This ham comes with a discounted Jamon Apron Set (50% off the standard price of £39.95) which contains a quality Jamon Apron, a sturdy pine wood stand (sourced sustainably) and a long, flexible knife for slicing. We have also included our easy-to-follow cutting guide which will help you master the basics of safely slicing and serving ham.
Pork, sea salt
- No nitrates
- Reduced salt*
- Gluten-free
- Lactose-free
*Compared to other cured products
| Energy | 1190 kJ (284 kcal) |
| Fat | 12.7 g |
| - of which saturated | 4.2 g |
| Carbohydrates | <0.1 g |
| - of which sugars | <0.1 g |
| Protein | 42.5 g |
| Salt | 1.65 g |
Board: Wood (Pine), steel
Knife: Steel blade, synthetic handle
Type of ham

This shoulder of Serrano ham is the highest grade available (Gran Reserva) and is made from specially selected white pigs. To achieve Gran Reserva status, Serrano shoulders (Paleta) are cured for at least 9 months. This is less time than is required to cure a whole leg as the Paleta is smaller and has a higher proportion of fat. As a result, the shoulder has a slightly firmer texture, a more intense flavour and a darker colour of meat compared with other Serrano grades. The ham is delivered as a whole leg with bone.
Data sheet
| TYPE | Serrano Set |
| PRESENTATION | Whole Shoulder |
| CURATION TIME | 9 Months |
| GRADE | Reserva |
| DIET | Grains and high-quality feed. |
| BRAND | JAMONNATURAL |
| STORAGE | Store in a cool, dry place. |
| PACKAGING | This ham is supplied to you vacuum packed and in a protective cardboard box. |
| ADVICE | This ham has been vacuum-sealed to maintain quality and flavour, We recommend you open the packaging 24 hours before consumption and to consume at room temperature. Please see Customer FAQ for further advice. |

