Handmade, low in salt and cured for at least 20 months, this Paleta Iberico de Cebo is the perfect introduction to fine Iberian hams. Produced by the multi-award-winning Simon Martin, the meat has a bright colour, a mild flavour and an extraordinary aroma. This product is 100% natural and contains no artificial additives or preservatives.
This ham comes with a discounted Gondola Holder & Professional Knife Set (50% off the standard price of £49.95) which contains an elegant, premium pine wood stand (sourced sustainably) and a professional-grade knife for slicing. We have also included a copy of our cutting guide which will help you master the basics of safely slicing and serving ham.
Iberico pork, sea salt
- No nitrates
- Reduced salt*
- Gluten-free
- Lactose-free
*Compared to other cured products
Typical values per 100g:
| Energy | 1390 kJ (330 kcal) |
| Fat | 21.3 g |
| - of which saturated | 7.8 g |
| Carbohydrates | <0.1 g |
| - of which sugars | <0.1 g |
| Protein | 34.5 g |
| Salt | 2.9 g |
Type of ham

This shoulder of Iberico ham comes from specially selected crossbred black Iberian pigs which have been reared on a diet of grains and high-quality feed. Iberico shoulders are cured for a minimum of 12 months. This is less time than is required to cure a whole leg as the Paleta is smaller and has a higher proportion of fat. As a result, the shoulder has a slightly firmer texture, a more intense flavour and a darker colour of meat compared with a whole leg. The ham is delivered as a whole leg with bone.
Data sheet
| TYPE | Iberico Ham |
| PRESENTATION | Whole Leg |
| CURATION TIME | 20 Months |
| GRADE | Cebo |
| DIET | Grass-fed - Natural foraging in meadows. |
| BRAND | JAMONES SIMÓN MARTÍN GUIJUELO |
| STORAGE | Store in a cool, dry place. |
| PACKAGING | This ham is supplied to you vacuum packed and in a protective cardboard box. |
| ADVICE | This ham has been vacuum-sealed to maintain quality and flavour, We recommend you open the packaging 24 hours before consumption and to consume at room temperature. Please see Customer FAQ for further advice. |

